Leállt a Malév
Pénteken reggel 6 órától már nem szállnak fel Malév repülőgépek. A repülőtéren nagy a készültség, két gép külföldön ragadt. Cikkünket folyamatosan frissítjük.
- Péntek reggel 6 órától egyetlen Malév gép sem száll fel
- Aki ma repülne, el se induljon a repülőtérre
- Aki érvényes jeggyel rendelkezik, a Malév visszaváltja vagy átfoglalja
- Két gép külföldön rekedt
Az igazgatóság döntése alapján a kár minimalizálása érdekében elrendeli a magyar nemzeti légitársaság üzemszerű működésének beszüntetését. Ennek értelmében február 3-án 06:00 órától, 66 évnyi csaknem folyamatos működés után, nem szálltak fel Malév repülőgépek - jelentette be a légitársaság.
A Malév szóvivője a Klubrádiónak azt mondta, nyolc órakor sajtótájékoztatót tartanak, addig nem adnak információt, deakinek mára van Malév gépre jegye, ki se menjen a repülőtérre. Jelenleg körülbelül ezren várakoznak a repülőtéren tanácstalanul, ám nyugodtan. Az utasok a Malév jegyeladó pultjánál állnak sorban információért. A hangulat nyugodt, mindazonáltal erős a rendőri készültség. A terminálon belül és az épület előtt is sok rendőrt látni.
Hangosbemondón angolul és magyarul többször is bemondták, hogy a Malév törölte járatait, és a jegyeket a vásárlás helyszínén visszaváltják.
Hét órakor jelentették be a budapesti Liszt Ferenc Repülőtéren, hogy a Malév járatait törölték - értesült az MTI egy utastól pénteken. A repülőgépére váró utas elmondta: hét óráig azt a tájékoztatást kapták a várakozó emberek, hogy késnek a légitársaság járatai. Az MTI egy repülőtéren tartózkodó másik utastól megtudta: az utasok sorszámot kapnak, majd a pultnál tájékoztatják őket arról, hogy át tudják-e irányítani egy másik járatra valamint igazolást kapnak arról, hogy érvényes jegyük van.
A Budapest Airport péntek reggel öt órakor kapott tájékoztatást a Malévtől, hogy nem indulnak a légitársaság járatai - közölte Hardy Mihály szóvivő. A Liszt Ferenc repteret üzemeltető Budapest Airport szóvivője elmondta, hogy a péntek erős nap a reptéren, a délután folyamán indul több járat.
Orbán is a Malév-hírrel kelt
Orbán Viktor a közrádió reggeli műsorában elmondta: a szaktárca vezetője hajnalban felhívta őt, és tájékoztatta arról, hogy "nincs tovább", pénteken leáll a Malév. A társaság Tel-Avivban lévő járatát már nem is engedték felszállni, nyilvánvalóan azért, mert a helyi légi hatóságok tartottak attól, hogy a cég nem fizet az igénybe vett szolgáltatásokért.
Ilyen körülmények között nem lehet biztosítani a működést, ezért határoztak a leállás mellett. Egy másik Malév-gép Írországban van, ezt leszámítva viszont a teljes flotta a ferihegyi betonon várakozik. A kormányfő kijelentette: szükség van egy budapesti központú magyar légitársaságra, és ha sikerül megszabadítani régi terheitől, tetemes adósságaitól a céget, újra repül majd a Malév.
Tarthatatlan volt a helyzet
„Sajnos bekövetkezett az, amitől a legjobban tartottunk, és aminek elkerüléséért mindent megtettünk. Bár az utóbbi napokig még volt remény az üzemeltetés folytatására, és az utasok bizalma töretlen volt, de az utóbbi napokban megjelent információk hatására a szolgáltató partnerek elvesztették bizalmukat, és egyik napról a másikra elkezdték előre kérni az általuk nyújtott szolgáltatások kifizetését. Ez olyan mértékben gyorsította fel a pénzkiáramlást, hogy mára már tarthatatlanná vált a légitársaság helyzete. Ismert az is, hogy a tulajdonos a legjobb szándéka ellenére az EU elmarasztaló határozatát követően nem tud további anyagi forrást biztosítani a működéshez. Mindezeket figyelembe véve az Igazgatóság úgy döntött, hogy elrendeli a magyar nemzeti légitársaság üzemszerű működésének beszüntetését. Valamennyi utasunktól elnézést kérünk.” – jelentette be Limburger Lóránt vezérigazgató.
Átfoglalni lehet
A légitársaság utasait az ügyfélszolgálati munkatársak tájékoztatják arról, hogyan utazhatnak el célállomásukra, illetve milyen lehetőségeik vannak a kártalanításra. A belföldről hívható 06 40 21 21 21-es szám azonban folyamatosan foglaltatjelez. A légitársság honlapján már semmilyen funkció nem elérhető, csupán a reggel kiadott közlemény olvasható.
A január 31-én hatályba lépett kormányrendelet szerint segítségnyújtás azon utasok számára biztosítható, akik érvényes menetjegyüket a Malév Zrt. leállási napját megelőzően vásárolták meg, és akiknek a Malév-járatra szóló menetjegye a leállás napján vagy az azt követő három naptári napon belül biztosít jogot az utazásra. Továbbá azoknak, akik a Malév leállásának napján vagy azt megelőzően a célállomásra már elutaztak és a visszaútra érvényes Malév-járatokra szóló menetjeggyel rendelkeznek nem későbbi időpontra 2012. február 29-nél.
A jogosultak célállomásra való eljutásában a Malév segítséget nyújt a meglévő menetjegyek más járatokra történő átfoglalásával, vagy más közlekedési módok igénybe vételének biztosításával - áll a sajtóközleményben.
Egy fapados légitársaságkezdvezményes ajánlattal kecsegteti a Malév-utasokat: a Wizz Air bejelentette, hogy speciális, csökkentett árú jegyeket ajánl fel 14 járatára, azoknak az utasoknak, akik a Malév működésének felfüggesztése miatt nem tudnak Budapestről, illetve Budapestre utazni.
Nem meglepő
Az, hogy a Malév napokon, vagy akár órákon belül leállhat, már hétfőn kiderült. Csütörtökön pedig csődbiztost is kineveztek, aki a légitársaság kifizetéseit felügyelte. Azt, hogy komoly a baj, az is mutatta, hogy állami csődvédelem alá helyezték a társaságot. Az, hogy ki a felelős azért, hogy a nemzeti légitársaság csődbe jutott, a politikusok korábban egymást vádolták.
Szakértők szerint az már 1992-ben világos volt, hogy az állami cég nem kapott elegendő tőkét, amikor részvénytársasággá alakult. Különösen fontos lett volna, hogy még azelőtt rendeződjön a Malév helyzete, hogy Magyarország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, hiszen az unióban tilos szubvencionálni a légitársaságokat a versenyszabályok miatt, ám ez nem történt meg. 1999-től a Malév 99,5 százalékos többségi tulajdonosa az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. lett, a maradék 0,5 százalékot kisebb befektetők birtokolták. Azóta rendszeresek a tőkeinjekciók, az állam különféle támogatásokkal tartotta életben. Az uniós szabályok szerint azonban az állam, mint tulajdonos most nem fizethette ki a cég helyett a tartozásokat. A cég egyetlen esélye, ha záros időn belül külföldi befektetőt találnak.
mti-hir24
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.